County Conquerors: Staffordshire County Championships 2017

Congratulations to all the swimmers who qualified for the County Championships this year. Some  of the qualifying times were much faster this year and so it was harder to qualify. So a big well done.

Qualifying swimmers ;- Alexander Higgins, Alisha Benson, Bill Jones, Buddy Deakes, Callum Hurst, Chloe Fox-Robertson, Daniel Wilson, Ellie Edwards, Emma Ashley, Ethan Lawton, Ethan Lewis, Jay Hargreaves, Laura Gunning, Liberty Sproson, Maddie Warrilow,  Mario Coman, Matt Currie, Niamh Llewellyn, Noah Rathbone, Polly Holden, Poppy Higgins, Rebecca Twardochleb, Rosie Grain, Tom King and Zac Oakes.

Over the 3 weekends there was some fabulous swimming with lots of PBs and great results, many swimmers making the age group finals and the championship finals.  We came away with quite a lot of silverware and some new championship records!

In summary

Bill Jones, 15, won 2 Junior titles in 50 and 100 breaststroke, came 2nd in the senior final in 100 breaststroke and 3rd in the senior 50 breaststroke.

Mario Coman, 15, came 2nd in Junior 100 fly, 3rd in Senior and Junior Championships in 200 backstroke and 3rd in Junior 50 and 400 freestyle.

Emma Ashley,15, won the Junior Championships for 50 fly and 100IM and came 2nd in 200IM.

Rebecca Twardochleb, 18, won 4 senior titles in 50,100,200 breaststroke and 200 fly.  Becky set a new championship record in 100 breaststroke and age group records in 100 and 200 breaststroke.  Becky also came 3rd in 50 and 100 fly.

Polly Holden, 17, won 8 senior titles in 50,100,200,400,800 freestyle, 50 and 100 fly and 100IM.  Polly set 4 new championship records and 4 age group records in 50, 100, 200 and 400 freestyle.  Polly also came 2nd in 200IM and 3rd in 100 and 200 breaststroke.

We had 17 swimmers qualifying for the age group finals:-

Maddie Warrilow –  bronze in 100 IM and 800 free

Rosie Grain – silver in 100 fly, bronze in 400IM

Buddy Deakes – bronze in 200 breaststroke

Noah Rathbone – bronze in 100 fly and 200 fly

Alisha Bedson – Silver in 50, bronze in 400 free and 800 free

Emma Ashley  – Gold in 100IM, 200IM and 50 breaststroke, silver in  50, 100 free and 50 fly and bronze in 400IM

Ethan Lawton – bronze in 1500 free

Mario Coman – Silver in 200 backstroke and 400 free and bronze in 100 fly

Bill Jones – Silver in 50 and 200 breaststroke,

Tom King – silver in 200 free

Polly Holden – Gold in 50, 100, 200, 400, 800 free and 100IM

Rebecca Twardochleb – Gold in 50, 200 breaststroke, silver in 100 breaststroke, 200 IM, 400IM and 50 fly, bronze in 100 fly

Other finalists included:- Poppy Higgins, Laura Gunning, Ellie Edwards, Zac Oakes and Matt Currie

A huge well done to all swimmers.

Also a big thank you to the coaches Jill Jones, Chris Bromley and Matt Newton for all their hard work and also to the poolside helpers, Steve and Emma Deakes, Mark Gunning and Rebecca Holden.

Thank you to Andy Higgins, Anthony Jones, Gareth Edwards and Sue Twardochleb for helping to officiate at the championships.

Well done to Gareth Edwards on qualifying as a Judge 1 and Sue Twardochleb as a Judge 2.